Metriky
Metriky pre hodnotiace účely sa spravidla získavajú zo zdrojov:
Journal Citation Reports (JCR)
Je súčasťou platformy Web of Science, pre výpočty využíva údaje o publikáciách a citáciách v tejto databáze. Poskytuje metriky ako impakt faktor časopisu, kvartily, Article Influence Score a pod. Metriky má k dispozícii aj podľa vydavateľov, vedných oblastí a krajín.
SCImago Journal and Country Rank
Je voľne dostupný zdroj, ktorý pre výpočty využíva údaje o publikáciách a citáciách v databáze Scopus. Poskytuje metriky ako kvartil časopisu, SCImago Journal Rank, Cites per Doc. (2y) a pod. Tiež poskytuje metriky podľa vedných oblastí a krajín.
Metriky sú kvantitatívne ukazovatele, spravidla založené na publikáciách a ich citáciách. Existuje množstvo metrík, najčastejšie sa využívajú metriky na základe údajov v scientometrických databázach Web of Science, Scopus a v Google Scholar. Špecifickým typom metrík sú altmetriky – alternatívne metriky, ktoré sledujú využívanie (čítanie, stiahnutie, zdieľanie) v digitálnom prostredí.
Metriky sa používajú na hodnotenie vedeckých časopisov, inštitúcií aj vedcov. Ich používanie pre hodnotiace účely má svoje riziká, upozorňuje na ne napríklad Sanfranciská deklarácia o hodnotení výskumu https://sfdora.org/read/read-the-declaration-czech/
V našich podmienkach využívame najčastejšie metriky:
Impakt faktor časopisu (Journal Impact Factor - JIF)
Je miera frekvencie, s ktorou bol priemerný článok v časopise za určité obdobie citovaný (vzťahuje sa k hodnoteniu časopisu, nie jednotlivca). Pre hodnotiace účely sa akceptuje výlučne IF časopisu z databázy Journal Citation Reports, ktorá je súčasťou platformy Web of Science™, spoločnosti Thomson Reuters.
Article Influence Score (AIS)
AIS určuje priemerný vplyv článkov v časopise za prvých 5 rokov od ich publikovania. Priemerná hodnota AIS je 1,00 - vyššia hodnota vypovedá o tom, že každý článok v konkrétnom časopise má nadpriemerný vplyv a nižšia hodnota vypovedá o tom, že články majú podpriemerný vplyv. Základom výpočtu AIS je Eigenfactor - miera dôležitosti časopisu pre vedeckú komunitu.
SCImago Jurnal Rank (SJR)
Je indikátorom kvality časopisu. Predstavuje mieru vedeckého vplyvu časopisov, pri jeho výpočte sa sleduje tak počet citácií, ako aj význam (prestíž) časopisov, v ktorých boli publikované citujúce články. Používa algoritmus PageRank (rovnako ako Google) a je alternatívou k impakt faktoru. Možno ho zistiť z databázy Scopus alebo voľne dostupnej webovej aplikácie SCImago.
Kvartil časopisu (Q)
Rozdeľuje časopisy do štyroch skupín podľa vplyvu, pričom Q1 znamená najvyšší a Q4 najnižší vplyv. Osobitne sa kvartily vypočítavajú pre časopisy vo Web of Science (JCR) na základe vybraných indikátorov (JIF, AIS, JCI) a osobitne pre časopisy v databáze Scopus (SCImago) na základe SCImago Jurnal Rank. Časopis tak môže mať odlišné kvartily podľa JCR a odlišný podľa SCImago.
H-index (Hirschov index)
Je mierou produktivity aj vplyvu publikovanej práce vedca (vzťahuje sa k hodnoteniu jednotlivca, nie časopisu), sleduje sa pre autora, autorské kolektívy aj skupiny dokumentov. Je založený na najcitovanejších prácach a na počte citácií týchto prác. h-index autora 10 znamená, že autor má 10 publikácií, ktoré majú 10 a viac citácií. Možno ho zistiť z databáz Web of Science aj Scopus (príp. aj vypočítať na základe údajov z Google Scholar). Spravidla sa vypočítava na základe obsahu konkrétnej databázy, preto sa údaje z Web of Science a Scopus líšiť.
Metriky sú aj súčasťou databáz Web of Science a Scopus.
Ako si overiť metriky časopisu vo WoS a indexovanie časopisu v CCC
Ako zistiť kvartil časopisu :: Kvartil podľa impakt faktora (JIF Q)
Ako zistiť kvartil časopisu :: Kvartil podľa AIS (AIS Q)